Není tomu až tak dlouho, co bylo čtení považováno za něco zcela běžného. Naprostá většina lidí si ve chvílích klidu vzala knížku, posadila se o křesla a četla. To je něco, co dnes vidíme již málokdy. A platí to napříč všemi věkovými skupinami. Důvodů je zde hned několik, ovšem tím hlavním je akt, že čtení vyžaduje určité soustředění. A lidé chtějí ve chvílích odpočinku doopravdy „vypnout“. Proto také dávají přednost například televizi, nebo, pokud už tedy vezmou knihu do ruky, pak něčemu „lehkému“.
Můžeme samozřejmě tvrdit, že je to proto, že se stáváme línějšími, a že je nám dnes servírována jednoduchá zábava. Zkrátka jsme zpohodlněli a nechceme již vynakládat onu mentální energii nutnou na pochopení složitějších děl.
To však není zcela pravda. Jistě, u té nejmladší generace je to většinou proto, že je rodiče ke čtení příliš nevedou – než by jim například četli z knihy, raději svým potomkům dají do ruky tablet. Jenže je potřeba si uvědomit, jak moc se náš svět liší od toho, který zde byl například před padesáti lety.
Dnes je doba velmi rychlá. V zaměstnání se po většině z nás vyžaduje konstantní soustředění, o stresu nemluvě. Také řízení automobilu je dnes, díky mnohem většímu počtu aut na silnicích, podstatně méně pohodová. Je tedy pochopitelné, že náš mozek je vyčerpaný, a zkrátka již nemá dostatek energie, aby se dokázal ještě soustředit na knihu.
To platí i pro děti školou povinné. Dnes se toho po nich totiž požaduje mnohem více, než kdy dříve. Stačí se podívat na jejich učivo a uvědomit si, co jsme se my učili v jejich věku. I ony jsou tedy psychicky mnohem více unavené. Nechuť k dalšímu čtení je tedy jen pochopitelná.
Tento trend má samozřejmě i své následky. Tím hlavním, který můžeme pozorovat prakticky kdekoliv, je to, že lidé dávají mnohem více přednost jednoduché, laciné formě zábavy. Díky tomu se však vytrácí schopnost porozumět čtenému textu. To samozřejmě není dobře, avšak pokud se naše společnost kompletně nezmění, nedá se s tím nic dělat.