Uvažujete nad fotovoltaikou a zdá se vám, že nemáte takový odběr elektřiny, aby se vám to vyplatilo?
Má význam využít fotovoltaiku i pro ohřev vody?
Fotovoltaické panely se zpravidla využívají jako přímý zdroj výroby elektrické energie pro domácí spotřebiče. Některé domácnosti však neoplývají zrovna velkou spotřebou, a když se nad tím lidé zamýšlí, zbytečně sami sebe odrazují od tohoto ekologického a dá se říci, že i velmi ekonomického řešení. Jako příklad můžeme uvést moderní úsporné spotřebiče a osvětlovací techniku. Kupříkladu, osadíte-li v bytě svítidla s odběrem mezi 7 a 15 Watty a budete využívat domácí spotřebiče (chladničku, pračku, sušičku a myčku) s energetickým štítkem A+++, může klesnout spotřeba dvoučlenné domácnosti, která nevytápí, nevaří ani neohřívá vodu elektřinou až k hranici 3 – 4 kWH za den. Investice do fotovoltaiky by se tu vůbec nevyplatila.
Někteří lidé netuší, že fotovoltaické panely umožňují i ohřívat vodu, a to poměrně efektivně. Přebytek ze slunce vyrobené energie lze perfektně využít v létě hlavně pro ohřev akumulované vody v bojleru a v zimních měsících rovněž, případně lze i přitápět např. topením v podlaze. Vše záleží na mnoha okolnostech – především době slunečního svitu, výkonu celé soustavy a vhodně navrženému akumulátoru.
Pro jaký typ objektu jsou panely vhodné
Nedomnívejte se, že jste nějakým způsobem omezeni při výběru domu, ve skutečnosti je to právě naopak. Fotovoltaika se dokáže přizpůsobit vám, takže ji lze umístit na domy s rovnou střechou, se střechou sedlovou pod různým sklonem, a tam, kde není možné využít střešní plochu pro potřebný výkon fotovoltaiky, lze ji instalovat i jinam. Zařízení může spolehlivě pracovat na zděných domech, dřevostavbách, nízkoenergetických stavbách, mobilních dřevostavbách, garážích, kůlnách, přístřešcích či altánech.